
ALIMENTY – INFORMACJE O ROZWODZIE
W sytuacji orzeczenia rozwodu wobec małżonków, którzy posiadają wspólne małoletnie dzieci, sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga również o władzy rodzicielskiej, o kontaktach z dziećmi oraz ustala, który z małżonków i w jakiej wysokości ponosić będzie koszty utrzymania dzieci (alimenty).
Na wysokość alimentów wpływ mają dwie przesłanki. Zależą od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Przy czym wysokość alimentów nie jest wartością stałą i może zawsze ulec zmianie. Oznacza to, że w umieniu uprawnionego można żądać ich podwyższenia. Sam zobowiązany do alimentów jest uprawniony do ich obniżenia, a w niektórych przypadkach może wystąpić o ich uchylenie.
Należy w tym miejscu nadmienić, że orzeczenie rozwodu z ustaleniem winy ma skutek na ewentualne wzajemne roszczenia alimentacyjne małżonków. Zatem przeciwko małżonkowi uznanego za winnego można żądać alimentów. Nawet jeśli uprawniony do alimentów nie pozostaje w niedostatku, ale jego sytuacja materialna uległa istotnemu pogorszeniu. Na wysokość alimentów wpływają usprawiedliwione potrzeby małżonka niewinnego. W sytuacji, gdy orzeczono rozwód, zaś żaden z małżonków nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, wówczas małżonek pozostający w niedostatku może wystąpić przeciwko drugiemu o alimenty. Ich wysokość i w tym przypadku zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.
radca prawny Paweł Szkil