Do co raz liczniejszych spraw odszkodowawczych należą również odszkodowania osobowe. W tej grupie należy wyróżnić odszkodowania za cierpienia fizyczne lub psychiczne określane mianem zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Są to odszkodowania za skutki wyrządzonej szkody na zdrowiu lub życiu. Tego rodzaju roszczenia są dochodzone zazwyczaj przy uszczerbku na zdrowiu spowodowane wypadkiem komunikacyjnym lub innym zdarzeniem powodującym ujemne skutki na zdrowiu poszkodowanego. Częstymi roszczeniami odszkodowawczymi są również sprawy za śmieć osoby najbliższej, przy czym tutaj można wyróżnić dwa rodzaje roszczeń. Zadośćuczynienie za śmierć osoby najbliższej i związane z tym negatywne przeżycia psychiczne oraz dochodzenie kosztów utrzymania, gdy zmarły był żywicielem rodziny i nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.
Występując z roszczeniem odszkodowawczym to na poszkodowanym będzie spoczywał zawsze obowiązek wykazania szkody i jej wysokości. Wynika to wprost z art. 6 kodeksu cywilnego, który wskazuje, że ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Zatem to poszkodowany musi wykazać wystąpienie szkody, jej wysokości oraz musi udowodnić związek przyczynowo skutkowy pomiędzy działaniem lub zamieszaniem sprawcy szkody i wystąpieniem szkody.
W przypadku szkód majątkowych oszacowanie szkody zazwyczaj nie nastręcza znacznych trudności. Wartość szkody to spadek wartości majątku w stosunku do wartości sprzed szkody. Trudności pojawiają się przy szacowaniu wartości odszkodowania tytułem zadośćuczynienia za doznane cierpienia fizyczne i psychiczne powstałe wskutek doznanego uszczerbku na zdrowiu.
W takim przypadku nie występują żadne normy prawne określające w jaki sposób należy wycenić odczuwane długotrwale dolegliwości bólowe lub psychiczne na skutek doznanej krzywdy.
W tego rodzaju sprawach ocena jest pozostawiona obiektywności sędziowskiej, co nie oznacza zupełnej swobody przy ocenie danej sprawy. Przede wszystkim sąd bierze się pod uwagę intensywność, rozmiar i okres trwania danych dolegliwości, a także ogólną zamożność społeczeństwa i siłę nabywcza pieniądza. Zadośćuczynienie ma kompensacyjny charakter, co oznacza, że ma odzwierciedlać ekonomiczną odczuwalną wartość. Nie może prowadzić do rażąco wygórowanej kwoty odszkodowania, a także nie może być rażąco niskie w stosunku do doznanych cierpień.
Wskazana powyżej problematyka stanowi jedynie ogólny zarys dochodzenia roszczeń odszkodowawczych i nie wyczerpuje poruszanego zagadnienia.
W celu uzyskania dokładnej informacji o zakresie i sposobie świadczonej pomocy prawnej zachęcamy do kontaktu z Kancelarią. Uzyskają Państwo pełną i wyczerpującą informację o sposobie świadczonej pomocy prawnej z zakresu roszczeń odszkodowawczych. Zarówno na etapie przed sądowym, jak i w razie konieczności reprezentacji przed sądem.